Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Odkrywamy tajemnice kosmosu

Utworzono dnia 16.05.2022

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Pławnie miały niepowtarzalną okazję wyruszyć w podróż kosmiczną a to za sprawą zajęć, które w ramach Tygodnia Bibliotek przygotowała dla nich nasza filia w Pławnie. Dzieci uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych oraz edukacyjnych dotyczących kosmosu oraz planet. Podczas spotkania nie zabrakło również zagadek, łamigłówek, doświadczeń oraz warsztatów plastycznych, oczywiście wszystko w tematyce kosmicznej :)

Od tabliczek glinianych do audiobooków

Utworzono dnia 16.05.2022

W dniu 09.05.2022 r., bibliotekę w Ciężkowicach - w ramach Tygodnia Bibliotek 2022- odwiedzili uczniowie z PSP Ciężkowice - klasy III, IV, V. Podczas spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu i prelekcji zatytułowanej "Od tabliczek glinianych do audiobooków", podczas której poznali historię książki oraz  biblioteki jako miejsca, w którym gromadzi się i  wypożycza  książki oraz czasopisma.  Uczniowie mieli okazję obejrzeć prawie 200-letni słownik łacińsko- polski, próbowali czytać Nowy Testament w przekładzie Jakuba Wujka, a także zapoznać się z  tabliczką i rylcem do pisania Braille'em. W lekcji wzięli również udział w dniu 20.05.2022 r. uczniowie klasy VI Taka lekcja na pewno pozostanie na długo w pamięci :)

czytaj dalej na temat: Od tabliczek glinianych do audiobooków

Pasowanie na czytelników biblioteki

Utworzono dnia 12.05.2022

W poczet nowych czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Gidlach  przyjęci zostali uczniowie klasy I PSP w Gidlach. Wydarzenie to miało miejsce w dniu 11 maja 2022 r. podczas Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Nie zabrakło licznych atrakcji: zagadek, łamigłówek, baśniowych zgadywanek oraz oprowadzania po bibliotece, zakładania karty czytelnika i wypożyczania książek. Wszyscy uczniowie wypowiedzieli tekst pasowania, każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i długopis z logo biblioteki. Mamy nadzieję, że będziecie regularnie nas odwiedzać i przeżywać niesamowite czytelnicze przygody:)

czytaj dalej na temat: Pasowanie na czytelników biblioteki

Niespodzianka od Fenka

Utworzono dnia 06.05.2022

Było nam  bardzo miło, że tak licznie odwiedziliście nas w bibliotece podczas akcji "Niespodzianka od Fenka". Dziękujemy że jesteście z nami i chętnie korzystacie z naszej biblioteki. Do zobaczenia :) Zapraszamy do galerii zdjęć (klikamy w aktualność Niespodzianka od Fenka).

 

czytaj dalej na temat: Niespodzianka od Fenka

Odkrywamy przygody z Fenkiem

Utworzono dnia 06.05.2022

Fenek to sympatyczny bohater serii książeczek dla najmłodszych czytelników, który uczy postępowania w różnych sytuacjach oraz przekazuje wartości ważne w życiu każdego dziecka. Jeśli jeszcze nie znacie Fenka zapraszamy do biblioteki :)

Mała Książka Wielki Człowiek

Utworzono dnia 06.05.2022

Nasza biblioteka wraz z filiami zaprasza dzieci w wielku przedszkolnym do udziału w projekcie "Mała Książka Wielki Człowiek". Odwiedź nas w bibliotece, odbierz bezpłatną wyprawkę oraz Kartę Małego Czytelnika, wypożyczaj książki, zbieraj naklejki a otrzymasz dyplom oraz upominek. Pomagaj dziecku odkrywać potrzebę kontaktu z literaturą. Ten wspaniały świat wyobraźni jest na wyciągnięcie Twojej ręki ! Zapraszamy do biblioteki, w której cały świat jest w jednym miejscu. Na zdjęciach prezentujemy kolejnych małych nagrodzonych uczestników w projekcie "Mała Książka Wielki Człowiek".

Nagrodzona uczestniczka projektu "Mała Książka Wielki Człowiek"

Nagrodzony uczestnik projektu "Mała Książka Wielki Człowiek"

Nagrodzona uczestniczka projektu "Mała Ksiązka Wielki Człowiek"

Nagrodzona uczestniczka projektu "Mała Książka Wielki Człowiek"

 

 

 

czytaj dalej na temat: Mała Książka Wielki Człowiek

Tydzień Bibliotek -" Biblioteka - świat w jednym miejscu"

Utworzono dnia 06.05.2022

Przed nami XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W dniach 8-15 maja będziemy promować tę akcję poprzez hasło "Biblioteka - świat w jednym miejscu". 

"Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki."   Warszawa, 20.12.2021r.

czytaj dalej na temat: Tydzień Bibliotek -" Biblioteka - świat w jednym miejscu"

Akcja Żonkile w bibliotece

Utworzono dnia 28.04.2022

Przypadająca co roku 19 kwietnia rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim stała się doskonałą okazją do spotkania z uczniami klasy III A i III B z PSP w Gidlach oraz przybliżenia im znaczenia tych wydarzeń i samego symbolu żonkila. Biblioteka zorganizowała we współpracy z Muzeum Polin zajęcia, podczas których towarzyszyło nam słowo Pamięć,  zastanawialiśmy się i rozmawialiśmy jakie ma ono znaczenie dla nas dzisiaj. Uczniowie wysłuchali również baśniowej opowieści Zofii Staneckiej pt. „Pamięć drobinek” -  stworzonej na potrzeby tej akcji, wykonywali ćwiczenia do tekstu oraz rozmawiali o tym, w jaki sposób można zachować pamięć. Dla wszystkich była to niezapomniana lekcja historii.

czytaj dalej na temat: Akcja Żonkile w bibliotece

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

Dzisiaj: 0

Wszystkich: 20091