AKTUALNOŚCI:
Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania to już XIII odsłona, podczas której odkrywamy wartości literatury polskiej i przesłanie płynące ze wspólnej interpretacji fragmentów dzieł. W 2024 r. wspólnemu czytaniu towarzyszyła lektura dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”. Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna w Gidlach przyłączyła się do tej akcji promującej czytelnictwo. W sobotę 7 września 2024 r. inaugurację Narodowego Czytania rozpoczęliśmy odczytaniem listu intencyjnego Prezydenta RP, który wprowadził nas w klimat utworu i wskazał przesłanie dzieła. Następnie fragmenty „Kordiana” odczytali : Sekretarz Gminy Gidle – Urszula Borowik, przedstawiciele Klubu Senior + w Pławnie, uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z terenu Gminy Gidle oraz czytelnicy naszej biblioteki. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe przypinki, w książkach przystawiana była okolicznościowa pieczęć a na zakończenie nie zabrakło słodkiego poczęstunku.Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i przyłączenie sie do akcji.
czytaj dalej na temat: Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza SłowackiegoTworzymy opowieści kamishibai - warsztaty twórcze z projektu Czytamy-Tworzymy-Animujemy
Gminna Biblioteka Publiczna w Gidlach rozpoczęła realizację projektu Czytamy-Tworzymy-Animujemy. Naszym pierwszym działaniem były warsztaty twórcze z elementami storytellingu - Tworzymy opowieści kamishibai. W dniu 27.08.2024 r. właśnie takie warsztaty z grupą 25 dzieci z klas I-IV z terenu gminy, poprowadziła Zofia Piątkowska – kulturoznawczyni i trenerka z Wydawnictwa Tibum. Kamishibai jest innowacyjną techniką czytania, opowiadania oraz prezentacji tekstu i jednocześnie doskonałą propozycją nauki przez zabawę. Na początku uczestnicy zajęć losowali karty z sentencjami, co miało na celu bliższe poznanie swoich zainteresowań. Następnie dzieci pracowały z zespołach kilkuosobowych, wymyślały historię będącą wynikiem gry z wykorzystaniem kostek z piktogramami StoryCube. Kolejnym etapem warsztatów było wykonanie kart ilustracyjnych kamishibai według scenariusza oraz zaprezentowanie swoich opowieści przed publicznością. Warsztaty kamishibai okazały się doskonałym pomysłem rozwijającym kreatywność u dzieci, umiejętność pracy w zespole oraz łączącym czytanie z różnymi formami ekspresji twórczej.
Projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.
czytaj dalej na temat: Tworzymy opowieści kamishibai - warsztaty twórcze z projektu Czytamy-Tworzymy-Animujemy
EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów - wystawa
Dobiegł końca projekt EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów. Podczas trwania projektu uczestniczące w nim dzieci brały udział w warsztatach : malowania bawełnianych plecaków, tworzenia lasu w słoiku oraz lepienia z gliny. W dniu 23.08.2024 r. zorganizowana została wystawa wszystkich prac wykonanych przez dzieci. Zaproszeni na wystawę rodzice mogli podziwiać wykonane przez dzieci prace. Ciekawym pomysłem okazało się wspólne rodzinne malowanie eko wakacji. Wszystkim sprawiło to mnóstwo radości i satysfakcji. Nie zabrakło również poczęstunku a wszystkie wykonane prace, dzieci mogły zabrać ze sobą. Dziękujemy wszystkim za aktywne i kreatywne spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu oraz promowanie działań ekologicznych.
Projekt EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów realizowany jest w ramach Programu Mikrogranty w Łódzkiem 2024 ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 realizowanego przez Centrum OPUS.
Wakacyjne bransoletki
W ostatni czwartek wakacji spotkaliśmy się w Filii w Pławnie na warsztatach tworzenia biżuterii. Uczestniczące w zajęciach dzieci uczyły się wykonywać, z przeróżnych materiałów, kolorowe wakacyjne bransoletki. Zajęcia okazały się ciekawym pomysłem na kretywne spędzenie popołudnia a dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem i cierpliwością przy składaniu drobnych elementów.
EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów - warsztaty lepienia z gliny
Podczas kolejnych warsztatów (06.08.2024 r.) w ramach projektu EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów uczestnicy zajęć lepili z gliny przeróżne zaprojektowane przez siebie przedmioty. Praca z gliną będącą naturalnym i ekologicznym materiałem daje dzieciom wiele satysfakcji, wycisza i rozwija wyobraźnię. W drugiej części warsztatów (12.08.2024 r.) wysuszone przedmioty z gliny można było ozdabiać i malować farbami. Dzieci mogły również wykazać się swoją kreatywnością, rozwinąć sensorykę i zrelaksować się na świeżym powietrzu.
Projekt EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów realizowany jest w ramach Programu Mikrogranty w Łódzkiem 2024 ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 realizowanego przez Centrum OPUS.
czytaj dalej na temat: EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów - warsztaty lepienia z gliny
EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów - Las w słoiku
Kolejne warsztaty w ramach projektu EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów za nami. W dniu 25.07.2024 r. uczestnicy zajęć wykonywali las w słoiku. Warsztaty okazały się doskonałą propozycją dla dzieci uczących się opieki nad roślinami, zbliżyły młodych ekologów do świata przyrody , pokazując jednocześnie jak przyjemnie można spędzić czas na świeżym powietrzu. Dzieci pod okiem pani Danuty Barskiej tworzyły własną kompozycję, ucząc się w jakiej kolejności należy układać warstwy lasu i co one oznaczają a także jak należy postępować z lasem w słoiku żebyśmy mogli cieszyć się nim jak najdłużej. Takie warsztaty to również doskonała lekcja opieki nad roślinami, dbania o ekosystem i odpoczynku w zgodzie z przyrodą.
Projekt EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów realizowany jest w ramach Programu Mikrogranty w Łódzkiem 2024 ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 realizowanego przez Centrum OPUS.
czytaj dalej na temat: EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów - Las w słoikuPapierowe budowle - warsztaty
Papierowe budowle to fascynujący temat! Papier może posłużyć do tworzenia różnorodnych konstrukcji, o czym przekonali się uczestnicy wakacyjnych warsztatów w Filii w Pławnie. Papierowe budowle, które tworzyliśmy podczas kreatywnych zajęć okazały się ciekawymi projektami architektonicznymi. Takie projektowanie to świetna zabawa i zarazem nauka, podczas której można stworzyć " coś z niczego" . Dzięki tego typu zajęciom dzieci uczą się , jak z różnych pozornie niepotrzebnych materiałów, można wykonać coś naprawdę niesamowitego. Brawo dla młodych konstruktorów.
czytaj dalej na temat: Papierowe budowle - warsztatyEkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów - malowanie bawełnianych plecaków
Projekt EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów realizowany jest przez grupę nieformalną Zakręcone Bibliotekarki w ramach Programu Mikrogranty w Łódzkiem 2024 ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 realizowanego przez Centrum OPUS. W dniu 23.07.2024 r. rozpoczęliśmy pierwsze warsztaty – malowanie bawełnianych plecaków. Uczestnicy zajęć ( dzieci w wieku od 6 do 12 lat z terenu Gminy Gidle) spędzili kreatywnie ten czas na świeżym powietrzu. Ekologiczne warsztaty poprowadziła instruktor pani Danuta Barska. Założeniem projektu jest wspieranie aktywności dzieci poprzez pokazanie jak ważne są zachowania ekologiczne oraz kontakt z naturą poprzez integrację grupy oraz rozwijanie wyobraźni. Uczestniczące w warsztatach dzieci zaprojektowały a następnie przeniosły swoje pomysły za pomocą mazaków do tkanin na bawełniane woreczki. Powstały piękne i oryginalne projekty, które na pewno przydadzą się na wakacyjne skarby.
czytaj dalej na temat: EkoBiblioteka wakacyjnych pomysłów - malowanie bawełnianych plecaków